Ohlédnutí po deseti letech

10. října 2011 v 19:51 | Václav Lupin |  Úvahy

Zdá se mi to stále neuvěřitelné, ale je to tak. Sága o Harry Potterovi skončila. Před třemi dny jsem byl na poněkud pozdní premiéře a uvědomil jsem si, jak rychle se vše změnilo. Uplynulo deset let od premiéry Kamene mudrců, deset let v jejichž průběhu jsem vyrostl na knížkách od Jo- anne Rowlingové. Stejně jako Harry i já jsem se dozvěděl o kouzelnickém světě ve svých jedenácti letech a to pro- střednictvím jednoho časopisu. Psalo se v něm o pláno- vané premiéře prvního filmu a především o již vydaných knížkách. Tehdy byly k dostání jen čtyři: Kámen mudrců, Tajemná komnata, vězeň z Akzabanu a Ohnivý pohár. Své také udělala recenze z časopisu, kde autor sérii knih opě- voval jak jen mohl. Zvědavost mi tedy nedala a navštívil jsem knihkupectví, kde se skutečně schovávaly knížky od paní Rowlingové. Mezi regály jsem našel Kámen mudrců pyšnící se původní obálkou a ilustracemi od české autorky, paní Galiny Miklínové (její verzi později nahradila ilustrace od Mary GrandPré). Po přečtení první stránky mi bylo jasné, že tuhle knížku musím mít. Atmosféra světa, který se nacházel na jednotlivých stránkách, byla neskutečně skutečná. Dýchal z ní život, jež sršel nevídanou fantazií a přívětivostí. Postupně jsem si tak koupil všechny dostupné knihy a vyčkával na Fénixův řád a dvě zbývající (v té době bezejmenné).

Všechno se neslo v duchu Bradavic a já za to mohu být jenom rád. Paní Rowlingová, stejně jako mnohé jiné děti, dokázala mě přimět se vrátit ke čtení. Dříve to byla moje oblíbená činnost, ale s nástupem elektronického dárku začalo jít vše stranou, což byla velká chyba. Naštěstí se slepota jedniček a nul prolomila a vztah ke knihám jako takovým se obnovil a s odstupem času mohu říct, že výrazně zesílil. Ano, nadále využívám počítač a internet. Dokonce možná velmi často, ale již vím, kde jsou jisté hranice. A pokud bych si měl vybrat mezi literaturou a elektronikou nejspíš bych si musel hodit mincí, poněvadž jedno bez druhého není možné. Nebýt návratu ke knihám, nejspíš bych v sobě nikdy neobjevil nějaký ten skrytý talent (jak alespoň doufám) a zase nebýt internetu, neseznámil bych se s tolika lidmi, kterým důvěřuji. S některými jsem se dokonce set- kal v reálném životě a našlo by se pár jedinců, kteří mě v jistém směru výrazně ovlivnili. Pokud tedy člověk nechce být odříznutý od zbytku republiky nebo světa, musí umět správně využívat obojího.

Tím jsem ale trochu odbočil. Především jsem chtěl zdůraznit onu dlouhou cestu na které mě Harry a jeho přátelé provázeli: Rozloučením se základní školou, nástupem na střední a jejím závěrem. Dalo by se říci, že Harryho život se v jistých bodech schodoval s tím mým a to od samého počátku. Samozřejmě mnohé rozdíly tu jsou a budou, přesto se nedokážu zbavit pocitu, že série o Harrym Potterovi ještě hodně dlouho zůstane moji srdeční záležitostí. Ačkoliv můj literární vkus je dnes zcela jinde, nic to nemění na tom, že do Bradavic se pokaždé vrátím velice rád. Co na tom, že filmová série je u konce. Nemůže to ovlivnit fakt, že mladší čtenáři, kteří sice nepoznali a nepoznají onen společný průběh, kdy čtenáře pojí s hrdiny víc než jen samotná kniha, ale též vyčkávání na její vydání a vědomí prvého prožitku, stanou se následovníky předešlé generace a po nich nastoupí další. A pokud se koloběh nevytratí v propasti času, věřím, že je- dnoho dne se bude mluvit o knižní sáze Harryho Pottera jako o legendě, jež zůstala naživu a naplnila tak smělá přání všech fanoušků. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Harry Wizards Harry Wizards | 14. října 2011 v 15:25 | Reagovat

to je škoda že to skončilo že?

2 Václav Lupin Václav Lupin | Web | 16. října 2011 v 18:06 | Reagovat

Ano, to máš pravdu. Každého fanouška ta holá skutečnost nějak zasáhla. Ať už nostalgií, lítostí nebo jakkoliv jinak. Přesto je svým způsobem dobře, že je konec. Každý příběh by se měl dočkat epického závěru a to se u Harryho Pottera přeci podařilo :-)

3 Bella Bella | E-mail | 22. dubna 2013 v 17:11 | Reagovat

Je sice škoda, že celá sága končí ale u mně to bude vždy velká srdeční záležitost... Bradavice.. :-D To je můj domov ve světě kouzel.. Vždycky si ráda vymýšlím, že tam jsem a všechny kouzelné ale i strasti plné chvíle zažívám spolu s Harrym a všemi ostatními...Joane tuto sérii knih napsala moc dobře a nedivila bych se kdyby se doopravdy stala legendou...Minimálně v to doufám...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama