Maggie Smithová alias Grace Hawkinsová

6. září 2011 v 0:44 | Václav Lupin |  Herci z HP v jiných filmech

Hned ze začátku se musím přiznat, že anglickému humoru zrovna moc neholduji. Mnohem raději mám anglická dramata, která se mi zdají v mnoha směrech brilantní ne-li výjimečná. Avšak v případě komedie Univerzální uklízečka jde o zářný kousek, který se jeví jako více odvázanější druh komedie, jak prozradil sám režisér Niall Johnson. Ten neváhal a využil původní námět ve kterém se příběh odehrává v Americe, kdy se přistěhuje angličan. Přetavil tak celý materiál, zaměnil některé postavy (děj se odehrá- vá v Anglii a přistěhovalcem se stává američan, kterého ztvárnil Patrick Swayze) a celkově vše s pravou mírou poangličtil. To se nej- více projevilo na scénáři, který si všichni herci nemohli vynachválit. A právě kvalitní scénář se stal jedním z hlavních důvodů, proč Maggie Smithová na nabídku kývla.

,,Musela jsem provádět mimořádně kruté věci s velkým zalíbením, což bylo bezvadné. Je to velmi milá a přemýšlivá osůbka. Lidé ji prostě nechápou, tak to vidím já," popisuje Maggie svoji postavu, jejíž ztvárnění si velice užila. Koneckonců je to možné vidět ve filmu. Ačkoliv má hospodyně Grace maniakální sklony řešit jakýkoliv pro- blém lopatou nebo jiným nebezpečným nástrojem, přesto je schopná poměrně rychle podmanit si diváka díky svému vřelému až téměř neustále úsměv oživujícímu osobnímu kouzlu. Drží se své ideje 'Dokonalý domov pro dokonalou rodinu', jež nabyla ještě před- tím než byla odsouzena po brutální vraždě svého manžela a jeho milenky. Za svůj neobvyklý přístup k řešení konfliktů si vysloužila pobyt na psychiatrické léčebně pro narušené psychopaty. Čas ale uplynul jako voda. Uběhlo čtyřicet tři let a Grace byla na příkaz ministra vnitra pro- puštěna na svobodu. A co jiného by mohla stará žena udělat, než se dostat do blízkosti rodiny. Samozřejmě není nic nejnenápadnější než vejít do služeb Goodfellowových jako hospodyně. Nedá se ale očekávat, že by se zřekla někdejších "mravů". Holt starého psa novým kouskům nenaučíš. V tomto případě by se dalo k tomu připojit ještě slůvko 'naštěstí'.

V doprovodu hravé, vlídné a nenápadně tajemné hudby Dickona Hinchliffea ožívá postava Grace Hawkinsové, až se místy tají dech a bránice nemají klidu. ,,Během natáčení jsem si často vzpo- mněla na vlastní dětství a na svoji matku. Občas jsem se zakoukala do zrcadla a došlo mi, že se jí v té roli hrozně podobám. Byl to divný pocit," svěřuje se paní Smithová se svými dojmy. Účast na tomto filmovém projektu byla pro ni potěšením už jen z toho důvodu, že se před kamerou setkala již potřetí se svojí oblíbenou hereckou kolegyní Scott Thomasovou.

,,Je to poprvé, co jsem nucena ve filmu někoho zabít. A docela mě to bavilo," vzpomíná s úsmě- vem rodilá angličanka a nám také nic jiného nezbývá, poněvadž Grace jako by s nadhledem a upřímností sobě vlastní dávala nám najevo, jak pošetilé mohou být naše zdánlivě neřešitelné pro- blémy.


Hodnocení: Co říct na závěr? Vše podstatné bylo zmíněno výše. Snad jen zbývá podotknout, že Grace by mohla být jedním z nejvýstřednějších strážných andělů na Zemi. Její nápady a per- fektně načasované hlášky dokrášlují povahové rysy a omlazují ji tak, až by se mohlo zdát, že uplynulých čtyřicet let vůbec se na ní nepodepsalo. To se také z velké části ukazuje jako pravda, i když později paní Hawkinsová odhalí více než by se dalo očekávat. Nicméně ani poté nevytratí se nic z oné typické atmosféry a proto tomuto filmu dávám 92%. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se ti líbí film "Univerzální uklízečka"? Oznámkuj jako ve škole.

1
2
3
4
5

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama