Harry Potter a vězeň z Azkabanu

30. září 2011 v 21:53 | Václav Lupin |  HP filmy
S minulostí ožívá skutečný příběh

A právě díky němu mohou na dějovou linii navázat další díly. Ty rozvíjí základ, který je ve vězni z Azkabanu ukotven. Tajemství sahající až do doby před dvanácti lety pozvolna vyplouvají na povrch. Žádná lež, natož zrada nezůstane skrytá navěky. Harry se dozví o svém neblaze pro- slulém kmotru. Nic ale není tak, jak se zprvu zdá. Profesorka Trelawneyová nemusí být zrovna neschopná věštkyně a profesor Lupin tolik mírumilovný. Dokonce ani Harry nepotřebuje Nebel- vírův meč, aby se stal znovu hrdinou. Občas postačí jedno zaklínadlo a mimořádně silná vzpomínka. Světlo hned rozežene beznaděj do všech stran.

Temná atmosféra zde citelně zahaluje pohád- kové motivy. Mozkomoři jen prohlubují mra- zivý dotek a vše nabírá rychlejší spád. Nešťa- stné úmrtí Richarda Harrise kupodivu se nijak výrazně neprojevuje. Michael Gambon perfek- tně zapadá do začátku temné a později ještě temnější vize kouzelnického světa, zatímco jeho předchůdce zůstává v pohádkové říši snů a dětské naivity, což je svým způsobem dobře. Harry totiž přes veškerou snahu, úspěšnou zá- chranu Klofana i Siriuse Blacka, prohrává. Červíček, zbabělec a zrádce v jedné osobě, prchá do noci, aby našel a připojil se k Pánovi zla. Ostatně, vězeň z Azkabanu je jediný knižní i filmový díl ve kterém se lord Voldemort neobjeví. Tím pádem více prostoru dostávají ostatní postavy jako například Severus Snape, výše uvedený Remus Lupin nebo také náš dobrák Hagrid, který po- zději (co si budeme nalhávat) příliš šancí se blýsknout nedostal.

Film je navíc pojat velice volně. Žádná horoucí snaha držet se knižní předlohy až do poslední stránky se nekoná. Ačkoliv jsem četl knihu dří- ve než jsem měl možnost zhlédnout film, ne- odpustím si dodat (teď mě mnozí fanoušci pro- klejí) "Ještě, že se tak nestalo!". Pod taktovkou režiséra Alfonse Cuaróna se zvedá kvalita snímku nehorázně vysoko; jeho styl je jedi- nečný. Zamiloval jsem si nápadité přechody mezi některými scénami a nejen to! Kromě Cuarónova citu pro výběr jednotlivých záběrů a nefalšovanou vizi, dalším důležitým faktorem se jeví hudba. V hudebním doprovodu pana Johna Williamse leckdy člověka zamrazí, a tak by to mělo být. Mistrovo nezapomenutelné dílo položilo základy k soundtracku Harryho Pottera. Ostatní skladatelé, ať více či méně, pak po- upravovali a kombinovali titulní skladbu. Není se čemu divit. John Williams je pouze jeden. Zbytečné lamentování ale ničemu nepomůže. Gejša se ukázala být lákavější a Harry Potter musel jít dál. Kam? To si brzy povíme v příští recenzi.

Hodnocení: Nemělo by smysl tenhle díl po- drobněji pitvat. Nejvýstižnější je samotné hod- nocení - 98%. Herecké trio se projevilo naplno. Film byl nabytý emocemi. Atmosféra byla celi- stvá a co dříve působilo roztěkaně, nyní nabí- ralo na síle. Jen škoda, že se pan režisér neujal i ostatních Potterovských dílů. Určitě by se jed- nalo o další mimořádně skvělé kousky.

Celkové hodnocení na serveru FDb.cz: 83%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se ti líbí film "Harry Potter a vězeň z Azkabanu"? Oznámkuj jako ve škole.

1
2
3
4
5

Komentáře

1 NiNa =) NiNa =) | 8. října 2011 v 20:50 | Reagovat

Máš moc pěkný blog, HP miluju a 3 je můj nej. film :-P  :-P  :-P  moc se mi tu líbí, jen tak dál :-D  ;-)

2 Václav Lupin Václav Lupin | Web | 10. října 2011 v 20:32 | Reagovat

Ahoj! Jsem rád, že se ti na mém blogu líbí. Člověka to hned povzbudí k další tvorbě, když ví, že jeho úsilí má smysl :-) Jinak, plně s tebou souhlasím. Vězeň z Azkabanu patří mezi ty nejlépe zfilmované HP díly. Také nechápu tu negativní kritiku z řad fanoušků :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama