Harry Potter a Tajemná komnata

24. září 2011 v 17:48 | Václav Lupin |  HP filmy
Tajemná komnata je znovu otevřena

A my se s naším dobře známým triem můžeme vydat za novým dobrodružstvím, které sice po- těší, ale bohužel nenadchne. Něčeho nového, pokud pomineme samotný děj, se nedočkáme. Pan režisér Columbus se úpěnlivě drží svého stylu natáčení, díky němuž bije do očí hned několik věcí najednou. Především americké výstřelky, pasivita zkoušet něco netradičního nebo občasné, ne- nápadné odkazy na dřívější tvorbu z dob snímku Sám doma. Holt, co se dá dělat.

Starého psa (a zvlášť toho amerického) novým kouskům nenaučíš. Nerad bych pana Colum- buse ale jen kritizoval. Co se mu musí nechat, je cit pro vytváření dojemných scén (viz. závě- rečná scéna ve Velké síni), jež jsou typické pro rodinné filmy. Právě takový žánr dokonale pa- suje na Tajemnou komnatu.

S akcí přibylo více humoru a věrnost knižní předloze je tu stále velice znatelná. Pravda, první dvě knížky jsou štíhlé do obsahu oproti dalším námětům, jako dvě sličné baleríny. Přesto způsob zpracování ponouká k pochvale. Ale opravdu jen ponouká, poněvadž není příliš rozdílu mezi prvním a druhým dílem. Jsou to skoro jako dvojčata. Hlavní příděl chvály by si zasloužili herci. Alan Rickman, Maggie Smith a Richard Harris. Tomu se podařilo ztvárnit Albuse Brumbála přesně tak, jak jsem si tuto postavu před- stavoval při čtení knihy. Svým nezapomenutelným způsobem vyjádřil jeho největší ctnosti. Stej- ně bravurně zazářil "nováček" Kenneth Branagh. S grácií skutečného šarmu zvládl zahrát sa- molibého Zlatoslava Lockharta. Díky němu také vznikla spousta vtipných momentů, které se divákovi ladně vtisknou do paměti. A když už je řeč o lepších hereckých výkonech, bylo by fé- rové se zmínit také o hlavní trojici, která už nepůsobí tak prkenně, což samozřejmě neznamená, že není co zlepšovat. Vždycky se něco najde.

Nač ale hledat další mouchy, když film plyne v tempu bradavických zvyklostí. Výuka bylin- kářství, přeměňování, obrany proti černé ma- gii, řešení prastaré záhady i závěrečný souboj nejen divákovo oko dostatečně nasytí a pozdvi- hne pohádkové kouzlo až k podvědomí. Je to rovněž poslední příležitost vidět Bradavice v pestrých barvách. V přesně takových, které symbolizují samo dětství.
Hodnocení:
Druhý díl, ačkoli není špatný a snahy v sobě ukrývá dost, příliš se neliší od svého předchůdce. Drží se ve vodách nasta- veného standardu a úspěšně se tak dostává k poklidné spokojenosti, jak tvůrců, tak většiny diváků. S hrdinskými činy, odhodláním i odva- hou si tím Harry Potter ode mě vysloužil 82%.

Celkové hodnocení na serveru FDb.cz: 78.9%

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se ti líbí film "Harry Potter a Tajemná komnata"? Oznámkuj jako ve škole.

1
2
3
4
5

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama