David Jonathan Heyman

11. září 2011 v 22:07 | Václav Lupin |  Biografie

David Heyman se narodil 26. července 1961 v Londýně, v Anglii. Je synem Johna Heymana, producenta filmů Posel a Ježíš, a Normy Heymanové, producentky Nebezpečných známostí a Show začíná. Za studiem odešel do Spojených států amerických, kde si vydělával v oboru dějin umění na Harvardské univerzitě, v roce 1983.

Jeho začátky ve filmovém průmyslu nadešly až s postem asistenta pro- dukce u Davida Leanovi Cesty do Indie. V roce 1986 se Heyman stal vý- konným producentem u společnosti Warner Brothers. Koncem osmdesá- tých let získal pozici víceprezidenta u United Artists a následně se pustil do nezávislé produkce se svým prvním filmem Juice, v roce 1992. Poté následoval kultovní 'stoner' film The Stoned Age (1994) a další.

V roce 1997 se Heyman vrátil do Londýna a rozhodl se, že se soustředí na filmové adaptace knih. Založil svou vlastní společnost Heyday Films. Od té doby vytvořil řadu pozoruhodných filmových snímků včetně populárního Harryho Pottera. Čemuž předcházelo dlouhé vyjednávání s autorkou Joanne Rowlingovou a koupě filmových práv na první čtyři knihy, jež se uskutečnila v roce 1999. Smluvená částka tehdy činila dvě miliardy dolarů, což se nakonec ukázalo jako správná investice. Heyman jako jeden z mála spolutvůrců zůstal u filmové ságy od začátku až do samého konce.


Jako výkonný producent se kromě Harryho Pottera prosadil i v jiných projektech. V roce 2005 se účastnil tvorby CBS televizního seriálu Treshold, zatímco v roce 2007 byl u zrodu filmového hitu Já, legenda s Willem Smithem nebo holokaustového dramatu Chlapec v pruhovaném pyža- mu, kde si zahrál David Thewlis a komedii Yes man s Jimem Carreym. Produkoval rovněž film Johna Crowleyho Is Anybody There? v hlavní roli s Michaelem Cainem.

V současnosti (2011) se Heyman pouští do filmové adaptace The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, režirované Stevem Klovesem a Paddington Bear. Dále rozvíjí projekty s ně- kterými režiséry, kteří s ním spolupracovali na již zmíněném Harry Potterovi. S Alfonsem Cua- rónem vytváří sci-fi Gravity a romantický příběh The History of Love, zatímco s Davidem Ya- tesem intenzivně pokračuje na válečném dramatu St. Nazaire. A právě s Yatesem má v plánu podílet se i na dalších námětech do budoucna.

Heyman je ženatý s interiérovou designérkou Rose Uniackeovou. Mají spolu jednoho syna.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama