Září 2011

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

30. září 2011 v 21:53 | Václav Lupin |  HP filmy
S minulostí ožívá skutečný příběh

A právě díky němu mohou na dějovou linii navázat další díly. Ty rozvíjí základ, který je ve vězni z Azkabanu ukotven. Tajemství sahající až do doby před dvanácti lety pozvolna vyplouvají na povrch. Žádná lež, natož zrada nezůstane skrytá navěky. Harry se dozví o svém neblaze pro- slulém kmotru. Nic ale není tak, jak se zprvu zdá. Profesorka Trelawneyová nemusí být zrovna neschopná věštkyně a profesor Lupin tolik mírumilovný. Dokonce ani Harry nepotřebuje Nebel- vírův meč, aby se stal znovu hrdinou. Občas postačí jedno zaklínadlo a mimořádně silná vzpomínka. Světlo hned rozežene beznaděj do všech stran.

Temná atmosféra zde citelně zahaluje pohád- kové motivy. Mozkomoři jen prohlubují mra- zivý dotek a vše nabírá rychlejší spád. Nešťa- stné úmrtí Richarda Harrise kupodivu se nijak výrazně neprojevuje. Michael Gambon perfek- tně zapadá do začátku temné a později ještě temnější vize kouzelnického světa, zatímco jeho předchůdce zůstává v pohádkové říši snů a dětské naivity, což je svým způsobem dobře. Harry totiž přes veškerou snahu, úspěšnou zá- chranu Klofana i Siriuse Blacka, prohrává. Červíček, zbabělec a zrádce v jedné osobě, prchá do noci, aby našel a připojil se k Pánovi zla. Ostatně, vězeň z Azkabanu je jediný knižní i filmový díl ve kterém se lord Voldemort neobjeví. Tím pádem více prostoru dostávají ostatní postavy jako například Severus Snape, výše uvedený Remus Lupin nebo také náš dobrák Hagrid, který po- zději (co si budeme nalhávat) příliš šancí se blýsknout nedostal.

Film je navíc pojat velice volně. Žádná horoucí snaha držet se knižní předlohy až do poslední stránky se nekoná. Ačkoliv jsem četl knihu dří- ve než jsem měl možnost zhlédnout film, ne- odpustím si dodat (teď mě mnozí fanoušci pro- klejí) "Ještě, že se tak nestalo!". Pod taktovkou režiséra Alfonse Cuaróna se zvedá kvalita snímku nehorázně vysoko; jeho styl je jedi- nečný. Zamiloval jsem si nápadité přechody mezi některými scénami a nejen to! Kromě Cuarónova citu pro výběr jednotlivých záběrů a nefalšovanou vizi, dalším důležitým faktorem se jeví hudba. V hudebním doprovodu pana Johna Williamse leckdy člověka zamrazí, a tak by to mělo být. Mistrovo nezapomenutelné dílo položilo základy k soundtracku Harryho Pottera. Ostatní skladatelé, ať více či méně, pak po- upravovali a kombinovali titulní skladbu. Není se čemu divit. John Williams je pouze jeden. Zbytečné lamentování ale ničemu nepomůže. Gejša se ukázala být lákavější a Harry Potter musel jít dál. Kam? To si brzy povíme v příští recenzi.

Hodnocení: Nemělo by smysl tenhle díl po- drobněji pitvat. Nejvýstižnější je samotné hod- nocení - 98%. Herecké trio se projevilo naplno. Film byl nabytý emocemi. Atmosféra byla celi- stvá a co dříve působilo roztěkaně, nyní nabí- ralo na síle. Jen škoda, že se pan režisér neujal i ostatních Potterovských dílů. Určitě by se jed- nalo o další mimořádně skvělé kousky.

Celkové hodnocení na serveru FDb.cz: 83%

Moudra Albuse Brumbála

26. září 2011 v 20:05 | Václav Lupin |  Moudra Albuse Brumbála
1) ,,Ano, hudba. Větší kouzlo, než na jaké se kdo z nás zmůže!"
2) ,,Nestačí jenom prodlévat v snách a zapomenout žít, to si zapamatuj."
3) ,,Pravdu? Jenže to je něco krásného a strašného a proto je nutné s ní zacházet s krajní obezřetností."
4) ,,Jsou různé druhy statečnosti. Potřebujeme hodně statečnosti, abychom se postavili svým nepřátelům, stejně tolik ale i k tomu, abychom se postavili svým přátelům."
5) ,,Přesto přese všechno ještě poznáte, že z této školy doopravdy odejdu teprve, až tu nikdo nebude stát na mé straně. A přesvědčíte se také, že v Bradavicích se vždycky dostane pomoci každému, kdo o ni požádá."
6) ,,I ti nejlepší z nás musí občas vzít zpátky, co řekli."
7) ,,O tom, jací jsme doopravdy, Harry, mnohem víc než naše schopnosti vypovídá to, co si sami zvolíme."
8) ,,Ty žes ničeho nedosáhl? Dosáhl jsi toho, co je na světě nejdůležitější, Harry. Pomohl jsi odhalit pravdu. Zachránil jsi nevinného člověka před děsivým osudem."
9) ,,A ty si myslíš, že mrtví, které jsme milovali, nás někdy mohou doopravdy opustit? Myslíš, že si je nepřipomínáme jasněji než kdy jindy v okamžicích, kdy se ocitneme ve velkých nesnázích? Tvůj otec žije v tobě, Harry, a nejzřetelněji se ti ukazuje pokaždé, když ho potřebuješ. Jak jinak bys dokázal vykouzlit svého konkrétního Patrona? Dvanácterák byl včera večer opět mezi námi."


Rozhovor s překladatelem Pavlem Medkem (11. 3. 2007)

25. září 2011 v 18:12 | Václav Lupin |  Rozhovory

Jak přeložíte název závěrečného dílu Harry Potter And The Deathly Hallows?
Zatím pro mě zůstává nepřeložitelný. S programovým řiditelem Albatrosu jsme se dohodli, že dokud knihu nepřečteme, budeme ji pojmenovávat originálním názvem. U přechozích titulů jako Harry Potter a Fénixův řád nebylo nad čím přemýšlet. S Harry Potter and the Half-Blood Prince - tedy Princ dvojí krve - už to bylo horší, ale překlad se pořád dal odhadnout.

A co rozsah knihy? Troufnete si jej odhadnout?

Mohu jen spekulovat. Albatros sice hned poté, co obdržel oznámení, kdy kniha vyjde, poslal agentům paní Rowlingové dotaz týkající se rozsahu, ale dodnes nikdo neodpověděl.

Půjde ještě za hranici osmi set stránek, které měl pátý díl?
Po čtvrtém dílu paní Rowlingová tvrdila, že je nejdelší. Tenkrát měla představu, že délka jedno- tlivých dílů bude přirovnatelná k doutníku. Do čtvrtého dílu rozsah poroste a pak bude zase kle- sat, což pátý ani šestý díl nesplnil. Vzhledem ktomu, kolik zápletek zůstává nedořešených, tak to podle mě bude zase pořádný tlustopis.

Na úkor čtivosti?

Třeba pátému a šestému dílu by ne- uškodilo, když by byly o něco kratší. Některé pasáže byly příliš zdlouhavé. Jenže paní Rowlingové se do toho dnes bojí každý sáhnout. I když na druhou stranu musím říct, že píše velice čtivě. Na děti je to ale pořádná zabíračka. Suma sumárum si myslím, že sedmý díl se rozsahem bude pohybovat někde mezi pátým šestým, šest set až osm set stran.

Kdy se dočkají čeští čtenáři?
Každý by samozřejmě chtěl, aby pře- klad vyšel co nejdřív. Vzhledem k tomu, že jsem odešel ze zaměstnání a živím se jako překladatel na volné noze, mohu překládání věnovat víc času. Takže jak- mile Harry Potter vyjde, nechám všeho a začnu pracovat jen na něm. Pokud nepůjde o extra špalek, mohla by kniha vyjít i dřív než v prosinci. Každopádně se budeme snažit, aby se na pultech objevila do konce roku.

Není vám líto, když si fanoušci stěžují a neuvědomují si, že na překlad je třeba čas?
Chápu, že lidi jsou nažhavení, ale překlad se nedá uspěchat. Pokud ano, je výsledek takový jako překlady na internetu. Z nich se sice dozvíte, jaký je obsah, ale rozhodně vám to nepřinese čte- nářský požitek. Problémem je, že se Rowlingová bojí, aby něco neprosáklo na veřejnost. Knihu před oficiálním uvedením na trh nepustí z rukou. U jiných titulů dostane překladatel knihu s předstihem.

Jak to vypadá, když kniha vyjde v originále?
Samozřejmě ji Albatrosu posílají, ale přijde až s týdenním zpožděním. Takže jak pátý, tak šestý díl jsem si koupil sám. V takovou chvíli je každý den drahý. Ve velkých knihkupectvích je kniha v originále k dostání hned v den oficiálního vydání.

Jak Rowlingová knihu zakončí, když mají přijít o život ještě dvě důležité postavy?
Doufám, že si podrží zdravý rozum a uvědomí si, že píše dětskou literaturu. Dobro musí zvítězit nad zlem, což předpokládám, že se stane a Voldemort bude definitivně poražen. A proboha, hla- vní hrdina nesmí zemřít! Doufám, že smrt, kterou předpovídá, se nedotkne nikoho z hlavní tro- jice Harry, Ron a Hermiona.

Prý má už od začátku napsanou závěrečnou kapitolu posledního dílu. Věříte jí?
Věřím. Je vidět, že má celý projekt rozvržený od samého počátku. Drží se určité linie, kterou si rozvrhla, takže není důvod jí nevěřit.

Za šest dílů se toho hodně událo na to, aby ji ponechala bez úprav...
Bylo by divné, aby po takové době ponechala kapitolu tak, jak ji kdysi napsala. Může provést dílčí změny, ale dějovou náplň podle mě zachová. Věřím jí i v tom, že to zaonačí tak, aby kniha skon- čila slovem jizva, jak taky avizovala.

Proslulé HP loutkové divadlo

25. září 2011 v 18:00 | Václav Lupin |  Videa všeho druhu


Rufus Brousek

24. září 2011 v 21:20 | Václav Lupin |  Kresby
Harry Potter a Tajemná komnata

24. září 2011 v 17:48 | Václav Lupin |  HP filmy
Tajemná komnata je znovu otevřena

A my se s naším dobře známým triem můžeme vydat za novým dobrodružstvím, které sice po- těší, ale bohužel nenadchne. Něčeho nového, pokud pomineme samotný děj, se nedočkáme. Pan režisér Columbus se úpěnlivě drží svého stylu natáčení, díky němuž bije do očí hned několik věcí najednou. Především americké výstřelky, pasivita zkoušet něco netradičního nebo občasné, ne- nápadné odkazy na dřívější tvorbu z dob snímku Sám doma. Holt, co se dá dělat.

Starého psa (a zvlášť toho amerického) novým kouskům nenaučíš. Nerad bych pana Colum- buse ale jen kritizoval. Co se mu musí nechat, je cit pro vytváření dojemných scén (viz. závě- rečná scéna ve Velké síni), jež jsou typické pro rodinné filmy. Právě takový žánr dokonale pa- suje na Tajemnou komnatu.

S akcí přibylo více humoru a věrnost knižní předloze je tu stále velice znatelná. Pravda, první dvě knížky jsou štíhlé do obsahu oproti dalším námětům, jako dvě sličné baleríny. Přesto způsob zpracování ponouká k pochvale. Ale opravdu jen ponouká, poněvadž není příliš rozdílu mezi prvním a druhým dílem. Jsou to skoro jako dvojčata. Hlavní příděl chvály by si zasloužili herci. Alan Rickman, Maggie Smith a Richard Harris. Tomu se podařilo ztvárnit Albuse Brumbála přesně tak, jak jsem si tuto postavu před- stavoval při čtení knihy. Svým nezapomenutelným způsobem vyjádřil jeho největší ctnosti. Stej- ně bravurně zazářil "nováček" Kenneth Branagh. S grácií skutečného šarmu zvládl zahrát sa- molibého Zlatoslava Lockharta. Díky němu také vznikla spousta vtipných momentů, které se divákovi ladně vtisknou do paměti. A když už je řeč o lepších hereckých výkonech, bylo by fé- rové se zmínit také o hlavní trojici, která už nepůsobí tak prkenně, což samozřejmě neznamená, že není co zlepšovat. Vždycky se něco najde.

Nač ale hledat další mouchy, když film plyne v tempu bradavických zvyklostí. Výuka bylin- kářství, přeměňování, obrany proti černé ma- gii, řešení prastaré záhady i závěrečný souboj nejen divákovo oko dostatečně nasytí a pozdvi- hne pohádkové kouzlo až k podvědomí. Je to rovněž poslední příležitost vidět Bradavice v pestrých barvách. V přesně takových, které symbolizují samo dětství.
Hodnocení:
Druhý díl, ačkoli není špatný a snahy v sobě ukrývá dost, příliš se neliší od svého předchůdce. Drží se ve vodách nasta- veného standardu a úspěšně se tak dostává k poklidné spokojenosti, jak tvůrců, tak většiny diváků. S hrdinskými činy, odhodláním i odva- hou si tím Harry Potter ode mě vysloužil 82%.

Celkové hodnocení na serveru FDb.cz: 78.9%


Harry Potter a Kámen mudrců

22. září 2011 v 18:20 | Václav Lupin |  HP filmy
Chlapec, který zůstal naživu

Všechny začátky bývají vlídné a nevinné a není tomu jinak ani v případě Harryho Pottera. Během oné neblahé osudové noci se vše mění a my můžeme vidět, jak se malý Harry dostává do rodiny Dursleyových, kde neprožije zrovna šťastné dětství. Deset let musí snášet příkoří od strýce Vernona, tety Petunie a rozmazleného bratránka Dudleyho. Nic ale netrvá věčně.
Harry po menších patáliích dostává svůj dopis, který mu osobně doručí Rubeus Hagrid.

Od něj se také Harry dozví, že je čaroděj a tím se spolu s ním dostáváme do světa čar a kou- zel. Seznamujeme se se skrytými místy, po- čínaje Děravým kotlem, přes Příčnou ulici až po nástupiště 9 3/4. To hlavní má však teprve přijít. V Bradavicích Harry upevní své nově nabyté přátelství s Ronem a Hermionou. Zatím netuší jak moc velkou oporu v nich později najde, to ale není zatím důležité. V předvečer všech svatých někdo vypustil trolla do sklepení a naše trio odhaluje pomalu záhadu, jež se skrývá za padacími dveřmi. Ty nepřetržitě hlídá tří- hlavý pes Chloupek. A aby toho nebylo málo, tak Harrymu přidělává starosti jeho největší rival Draco Malfoy a podezřelý profesor lektvarů, Severus Snape.

Samotné finále Kamene mudrců je pojato stej- ným způsobem jako celý film. Tudíž je divákovi nabídnuta pohádková atmosféra, jež je zasa- zená do netradiční fantasy. Příběh jako takový se zuby nehty drží knižní předlohy, což je sa- mozřejmě dobře. Paní Rowlingová si vše řádně ohlídala. Ve scénáři se objevily některé citace z knížky a dokonce autorka si prosadila, aby ve filmu hráli až na výjimky pouze britští herci. Někteří zlí jazykové tohle jednání nazývají troufalostí. Fanoušci s Jo ale dobře vědí, že se nejedná o žádný projev nadřazenosti, nýbrž o snahu přiblížit filmový snímek, co nejblíže původní představě. Rovněž proto byl do role Severuse Snapea obsazen Alan Rickman, na výslovnou žá- dost paní Rowlingové. On i ostatní herci se snažili vytvořit živý obraz knihy a to se jim nakonec podařilo.

Hodnocení: Dojímavá fantasy pohádka jistě nadchne mladší diváky nebo všechny nadšence při rodinném sledování. Dříve, při tehdejší pre- miéře, bych neváhal a dal 100%. To dnes bo- hužel není možné. S přihlédnutím k novějším dílům Kámen mudrců se nám jaksi vytrácí. Ačkoliv typické HP kouzlo zůstává a je tady nejsilnější, i tak se nemohu zbavit pocitu, že dnes upřednostňuji trochu jiný žánr než který je předkládán Chrisem Columbusem. Musím tedy závěrem udělit 77%.

Celkové hodnocení na serveru FDb.cz: 79.3%

Průběžné info

21. září 2011 v 22:33 | Václav Lupin |  Oznámení
Srdečně vás všechny zdravím!
Týden uběhl jako voda a už jsem zase zpátky. Během té doby jsem stihl napsat toho více než jsem původně plánoval. Dal jsem dohromady zatím moji nejdelší povídku a podařilo se mi k tomu rozepsat další. Všechno se ubírá správným směrem a jsem za to nesmírně rád. Každopádně, fanoušci Harryho Pottera a těchto stránek nemusí věšet hlavu. Co bylo zameškáno, bude na- praveno. V nejbližších dnech zde uveřejním recenze na HP filmy a také pár kreseb z mé dílny. Pokusím se doplnit některé poloprázdné rubriky a ještě pár dalších věcí. Zkrátka, bude toho poměrně dost, tak se nechte překvapit.

Týden ticha

12. září 2011 v 20:51 | Václav Lupin |  Oznámení
Jak nejspíš většina z vás ví, právě nastal čas, abych slova uvedl v realitu. Od zítřejšího dne do příštího pondělí, tedy přesněji řečeno od 13. do 19. září bude tady na blogu hrobové ticho. Žádný nový článek nečekejte, poněvadž se odeberu do končin mé vlastní fantazie a představivosti. Týká se to onoho oficiálního literárního projektu. Nic podrobnějšího nechci raději uvádět, abych to ne- zakřiknul. Pokud vše ale vyjde, můžete si být jistí, že sem podám patřičnou zprávu se všemi po- drobnostmi. Do takové chvíle je ale ještě pořád daleko. Rád bych to napravil a tudíž věnuji celý týden tvorbě povídek. Doufám, že moji nepřítomnost pochopíte. Některým z vás odepíši později až budu zase on-line. Do té doby vám přeji příjemné prožití dnů.

Váš Václav Lupin

P.S.: Až se příště znovu pustím do literárního projektu, uvedu na levém sloupci hned pod znakem Bradavic patřičnou ikonu.

David Jonathan Heyman

11. září 2011 v 22:07 | Václav Lupin |  Biografie

David Heyman se narodil 26. července 1961 v Londýně, v Anglii. Je synem Johna Heymana, producenta filmů Posel a Ježíš, a Normy Heymanové, producentky Nebezpečných známostí a Show začíná. Za studiem odešel do Spojených států amerických, kde si vydělával v oboru dějin umění na Harvardské univerzitě, v roce 1983.

Jeho začátky ve filmovém průmyslu nadešly až s postem asistenta pro- dukce u Davida Leanovi Cesty do Indie. V roce 1986 se Heyman stal vý- konným producentem u společnosti Warner Brothers. Koncem osmdesá- tých let získal pozici víceprezidenta u United Artists a následně se pustil do nezávislé produkce se svým prvním filmem Juice, v roce 1992. Poté následoval kultovní 'stoner' film The Stoned Age (1994) a další.

V roce 1997 se Heyman vrátil do Londýna a rozhodl se, že se soustředí na filmové adaptace knih. Založil svou vlastní společnost Heyday Films. Od té doby vytvořil řadu pozoruhodných filmových snímků včetně populárního Harryho Pottera. Čemuž předcházelo dlouhé vyjednávání s autorkou Joanne Rowlingovou a koupě filmových práv na první čtyři knihy, jež se uskutečnila v roce 1999. Smluvená částka tehdy činila dvě miliardy dolarů, což se nakonec ukázalo jako správná investice. Heyman jako jeden z mála spolutvůrců zůstal u filmové ságy od začátku až do samého konce.


Jako výkonný producent se kromě Harryho Pottera prosadil i v jiných projektech. V roce 2005 se účastnil tvorby CBS televizního seriálu Treshold, zatímco v roce 2007 byl u zrodu filmového hitu Já, legenda s Willem Smithem nebo holokaustového dramatu Chlapec v pruhovaném pyža- mu, kde si zahrál David Thewlis a komedii Yes man s Jimem Carreym. Produkoval rovněž film Johna Crowleyho Is Anybody There? v hlavní roli s Michaelem Cainem.

V současnosti (2011) se Heyman pouští do filmové adaptace The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, režirované Stevem Klovesem a Paddington Bear. Dále rozvíjí projekty s ně- kterými režiséry, kteří s ním spolupracovali na již zmíněném Harry Potterovi. S Alfonsem Cua- rónem vytváří sci-fi Gravity a romantický příběh The History of Love, zatímco s Davidem Ya- tesem intenzivně pokračuje na válečném dramatu St. Nazaire. A právě s Yatesem má v plánu podílet se i na dalších námětech do budoucna.

Heyman je ženatý s interiérovou designérkou Rose Uniackeovou. Mají spolu jednoho syna.